Los Emigrantes

Zeni Dermishi, Kosove

Cdo shqiptare emigron nga halli! Eshte e sigurte qe kurre nuk ndjehesh si ne vendin tend ! Sado te punosh, te kesh, te shetisesh, nuk

Read More »
Los Emigrantes

Klodiana Taci, Tirane

S’ka si vendi yne! Me i bukuri ne bote, nga pikepamja e klimes, nga dashuria e te afermeve… Shikon Toke… Mal… Det… Dashuri prinderore… qe

Read More »
Los Emigrantes

Rudi Erebara, Tirane

He, te moren me dru se te pelqen Shqiperia? …Kur erdha une ketu ne 2002, pas 7 vjetesh ne USA, nuk kishte drita 18 ore,

Read More »
Los Emigrantes

Zhaneta Xhamaj, Itali

Realiteti i mergimit… na iku jeta vetem duke u skllaveruar per t’u bere sa me mire ekonomikisht, dhe e mira nuk paska te mbaruar. 15

Read More »
Los Emigrantes

Froso Izeti, Greqi

Sa e vertete, jetojme per te punuar dhe me kap ngasherimi. Sa keq qe ne emigrantet nuk kemi atdhe: te huaj ne vendin ku punojme,

Read More »
Los Emigrantes

Llambrini Kona, Tirane

C’i do sociologet! Kjo ia kalon cdo analize sociologjike! Jam ketu brenda dhe nuk kam dale, pikerisht se kam menduar te tera ato fatura te

Read More »
Los Emigrantes

Edlira Dule, Australi

Emigracioni ne nje vend te zhvilluar na ka bere me te pjekur, me flexible, pa paragjykime, dime te falim, dhe te jemi me modeste, te

Read More »
Los Emigrantes

Thanas Budri, Maine (USA)

Ne Maine ku jetoj, nje nga pjestaret e komunitetit, vertet i sukseshem qe ka hapur plot 21 piceri, na thoshte gjithmone: “shikoni cmimin e lajthive,

Read More »
Los Emigrantes

Arian Cavo, San Diego (USA)

Qe kur linda, mamaja me conte cdo vere ne Sarande, prej nga kemi origjinen. Pavaresisht rruges se gjate me tren e me autobuz, sa dilja

Read More »
Los Emigrantes

Albana Olsi Baze, France

Keto jane fjale te ndjera, nga ata qe shohin pertej te keqes qe ka kamufluar jeten e shqiptareve…Une e njoh Aneten, jo tani, 27 vite

Read More »
Los Emigrantes

Agron Mithat Hoxha, Greqi

Duhet pak ndjeshmëri dhe pak kulturë qytetare për të vlerësuar sa real është shkrimi.…Edhe këtu në Greqi ka shumë të “lumtur” me shtëpi, punë, makinë

Read More »
Los Emigrantes

Aleko Jaupi, Tirane

Dikush mund te mos kuptoj se cfare eshte reale. por njeriu i jep te drejte asaj qe ai perjeton. Dikush shprehet me fisnikeri ne fjalet

Read More »
Los Emigrantes

Antonis Siomos, Greqi

Neta, jemi brezi qe po kalojme 30 vjet larg endrrave, detit dhe njerezve tane. E drejte, u futem ne vorbullen e nje jete me te

Read More »
Los Emigrantes

Linda Kalemi, Turqi

…sakte e the GURI RANDE NE TOKEN E VET. Po i bie shkurt… e leme menjane USA. Edhe une 29 vite ne Stamboll, me profesionin

Read More »
Los Emigrantes

Merita Zaloshnja, Tirane

Neta, te kuptoj dhe te ndjej shume mire per cfare ke shkruar. Kam jetuar dhe une per disa vjet ne Washington dhe jam kthyer ne

Read More »
Los Emigrantes

Gligor Sheshi, Sarande

Kjo tragjedi emigrimi e ketij vendi o Neta, eshte si ajo bomba qe pellcet sot, e pasojat t’i jep shume vite pas. Nuk do te

Read More »
Los Emigrantes

Xhovalin Delia, Itali

Bukur! E lexova me endje, sikur isha ne ballo me ju, perpara Jonit blu, bluuuuuuu. Faleminderit per rrefimin e bukur e per kafene virtuale, konsumuar

Read More »
Los Emigrantes

Enkela Yfandi, Greqi

Kjo eshte e verteta e hidhur e brezit tone. Ke hedhur ne leter mendimin, jeten dhe shpresen e te gjitheve qe iken dhe lane qytetin.

Read More »
Los Emigrantes

Fatos Kalajxhiu

Shkrim i sinqertë e plot pasion. Kështu ndihemi të gjithë, të përmalluar e pa ngrohtësinë e gjithçkaje që të ofron vendi yt…por kur “pa dashur”

Read More »
Los Emigrantes

Kela Veshi, Maryland (USA)

… shkrimi me preku shume, gjej shume veten ne te dhe te uroj ta kesh shpirtin plot. Kenaqem shume kur shikoj fotot e bregdetit qe

Read More »

Media Inquiries