Los Emigrantes

Genti Rrugia, Tirane

Fantastike! Diku m’i ke kopjuar mendimet mua ti… Nuk ka mundesi. Diku do ta kem pire nje kafe me kete zonje qe m’i ka kopjuar

Read More »
Los Emigrantes

Fatmir Sulo

E kuptoj shume mire ndjesine tende. Une jam nje nga te rikthyerit dhe nuk jam bere pishman asnje dite, pikerisht per keto aresye qe ke

Read More »
Los Emigrantes

Mimoza Saraci Sallata

Te falenderoj per realitetin e shkruar. Une jam nje nga ato qe u ktheva nga emigrimi i shkurter, me dokumenta te rregullta, por per 7

Read More »
Los Emigrantes

Nina Mosi Ashta, Itali

Po te komplimentoj Neta per intervisten e bukur qe na ofrove, ku pervec temes kaq te gjere te emigracionit, shpalose nivelin e larte shkollor, kultural

Read More »
Los Emigrantes

Gjergj Nano

Shkrimi pershkruan me thjeshtesi e mjeshteri gjendjen shpirterore te shumices se emigranteve shqiptare, por per te mberitur tek “lumturia”, ka nje pengese te madhe: shoqeria

Read More »
Los Emigrantes

Landi Tirona

Shkrimin tuaj e lexova dhe sinqerisht ishte nje dicka qe kam shume vite qe dua ta shpreh, por s’kam gjetur fjalet e duhura. Ju uroj

Read More »
Los Emigrantes

Enkeleida Kadiu Micela

Sa e bukur dhe e vertete! Une jam nje nga ata qe ndihen si ju, dhe per koincidence, dhe une kam nje vit e gjysem

Read More »
Los Emigrantes

Shpetim Kocibelli, Tirane

Përshkrim real, uroj që vërtet të gjeni lumturinë familjarisht në Shqipëri, por më beso, pas 12 vjetësh që jam larguar nga USA, jam bindur që

Read More »
Los Emigrantes

Rezart Gashi

…Sapo lexova artikullin tuaj, dhe ta them të drejten cdo fjalë e juaja është e vërtetë, atë e përjetoj cdo ditë, jetoj aty ku shpirti

Read More »
Los Emigrantes

Spi shpk Albania, Tirana

Jam Jonida Tahiri dhe sapo kam lexuar shkrimin tend. Te kerkoj te mos ikesh nga vendi yne. Kemi nevoje per nje mendje te kthjellet si

Read More »
Los Emigrantes

Alexandra Voko, Greqi

Nje shkrim qe te ben te mendosh dhe t’i shikosh gjerat me kendveshtrim tjeter. Te gjithe ne emigration perjetojme ato qe ti i pershkruan si

Read More »
Los Emigrantes

Ilir Peposhi, Tirana

I ketij mendimi isha une para 12 viteve, kur me deshiren me te mire u ktheva ne Shqiperi, pas 16 vitesh ne Gjermani. Nga 2006-a

Read More »
Los Emigrantes

Ard Ed, Pogradec

…cfare e ben te lumtur shqiptarin dhe ne kohet me te veshtira: familjariteti, miqesia, shoqeria, kenaqesia kur mblidheshin bashke dhe harronim cdo hall, e lumturoheshin

Read More »
Los Emigrantes

Sami Kaziu, Elbasan

Çfare te them Aneta! Nese ne krye te puneve ne kete vend, do te kishim njerez “pronare” te ketij mentaliteti, them me bindje qe sot

Read More »
Los Emigrantes

Raimonda Kovaci, Itali

I paska buruar nga shpirti!!! Emigracioni eshte plage….eshte shkaterrim, shperberje, ndarje, dhimbje dhe depresion…nuk i eshte kenduar ndonjehere me gezim…vetem vargje me lot ka patur

Read More »
Los Emigrantes

Zana Res, Boston, (USA)

Neta, me pelqeu qe ndave ndjenjen tende me te gjithe ne, por asgje ne jete nuk fitohet pa cmim. Amerika eshte nje shtet kapitalist, ku

Read More »
Los Emigrantes

Dee Allamani, Australi

…Per te kuptuar se cfare e mban mbrapa kete vend, mjafton te lexosh ca komente. Shkrimi eshte krejtesisht i paanshem dhe zonja shpreh nje eksperience

Read More »
Los Emigrantes

Pokahonta Mamba

Kaq e vertete, per cdo njeri qe s’i ka humbur njerezorja… Emigrimi mund te tejkalohet pa trauma shpirterore nese je 15-20 vjec, ke kohe te

Read More »
Los Emigrantes

Zeni Dermishi, Kosove

Cdo shqiptare emigron nga halli! Eshte e sigurte qe kurre nuk ndjehesh si ne vendin tend ! Sado te punosh, te kesh, te shetisesh, nuk

Read More »
Los Emigrantes

Klodiana Taci, Tirane

S’ka si vendi yne! Me i bukuri ne bote, nga pikepamja e klimes, nga dashuria e te afermeve… Shikon Toke… Mal… Det… Dashuri prinderore… qe

Read More »
Los Emigrantes

Rudi Erebara, Tirane

He, te moren me dru se te pelqen Shqiperia? …Kur erdha une ketu ne 2002, pas 7 vjetesh ne USA, nuk kishte drita 18 ore,

Read More »
Los Emigrantes

Zhaneta Xhamaj, Itali

Realiteti i mergimit… na iku jeta vetem duke u skllaveruar per t’u bere sa me mire ekonomikisht, dhe e mira nuk paska te mbaruar. 15

Read More »

Media Inquiries