Los Emigrantes

Beware of sharks

An expat couple in the Saranda community is leaving their former landlord with about $400 debt. This is a villa they rented and lived in

Read More »
Los Emigrantes

Lulja e Lumës

U njoha fare rastësisht me Lulen dhe vajzën e saj, Geraldinën, kur u ndodhën në Sarandë. Sa dëgjova që janë prej Kukësi, i bëra veshët

Read More »
Los Emigrantes

Babushi

Ky vogëlushi sot mbush 88 vjeç. Dita e tij në New Jersey po fillon me mesazhe urimi, në sfondin e këngëve labe e serenatave te

Read More »
Los Emigrantes

Gëzuar Pashkët!

Në festën e Pashkëve kujtojmë të dashurit tanë. Gëzuar Pashkët miq! Shëndet e Paqe! Përpara se të lija emigracionin, vendosa të shkoja në Ellis Island

Read More »
Los Emigrantes

Misteri mavi

S’i shpëtoj dot, e kam përballë tek rri në divan e përpiqem të shkruaj. Është horizonti i parë që njoha në këtë botë, ulur mbi

Read More »
Los Emigrantes

E shtunë Koronare

“Qumësht lope apo dhie?” Ja, ç’të na thotë Bilali. I bie ziles sa kalon shtata, se e di që është çuar që me kokoshin e

Read More »
Los Emigrantes

Bagëti, Bujqësi e Bujari

I isha lutur Bashkimit, mikut të babit, të më merrte me vete kur dilte fshatrave me bagëti. “Ja tek e ke Vangjelin, kur te duash

Read More »
Los Emigrantes

Mësues Bakiu

Një nga kënaqësitë e veçanta në Sarandë është takimi me mësuesin tim. Sa herë i afrohem dhe i them emrin, sytë i çelen nga një

Read More »
Los Emigrantes

Diell e qiell

Dielli kish pushtuar të dielën dhe po më joshte keqas. Fytyrëverdhë e kokëturbull nga gripi që ma gozhdoi javën në shtrat, u përpoqa të gjeja

Read More »
Los Emigrantes

Hatëri

U nisa për Gjirokastër me makinë të rastit. Rrugës, të zotët e veturës qanin hallet me kolegun që e morën tek ura e Gajdarit. Gruaja

Read More »
Los Emigrantes

Qilizmë e Liqere

Po ngrohen në diell ndërsa presin përgjigjet e analizave. Plaku duket levend por ankohet se i vjen vendi rrotull. Plaka, sa një dorë, i rri

Read More »
Los Emigrantes

Dy njerëz të një qyteti

Richard po mbush muajin ne Sarandë dhe vjen nga Washington DC. Nesër hyn në apartamentin e ri ku do banojë për një vit, përpara se

Read More »
Los Emigrantes

Kukurec

Atë pasdite korriku, ndërsa po shkoja për intervistë në Washington Township, (NJ), i thashë vetes se po mundohesha kot. Njoftimi në gazetë kërkonte mësuese shkencash

Read More »
Los Emigrantes

Leqe e Hendeqe

Ndërkohë që ti bie përmbys mbi gazeta, shkruan e dërgon rezumera me shpresën se dikujt do t’i bjerë në dorë a në sy, ha drekën

Read More »
Los Emigrantes

Bota me rrota

Kujt ia merrte mendja se do të gjeja adashen time në fund të botës? Na u puq ylli që ditën e parë. Neta, një bjonde

Read More »
Los Emigrantes

Të përpjeta e tatëpjeta

Punën e parë e humba – për fajin tim. Atë mëngjes shtatori po bëhesha gati të shkoja në veri të New York-ut, ku kompania që

Read More »
Los Emigrantes

Babushkat e Çernobilit

30 vjet pas katastrofës bërthamore të Çernobilit, rreth 100 plaka vazhdojnë të jetojnë në tokën e stërgjyshërve, brenda zonës radioaktive. Janë kontigjenti i fundit i

Read More »
Los Emigrantes

Andej, këndej…

Sa herë jam për rrugë, marr taksist Xhelalin – shkodrançja e tij e ngrohtë ma heq stresin si me magji. Kam qejf të muhabetisem, po

Read More »
Los Emigrantes

Zhaklina Rira, Tirane

Fjalë kaq të vërteta! Po të kisha nisur të nënvizoja, do e nënvizoja të gjithën. Kam qeshur shumë me terapisten komshije, ku në vendet e

Read More »
Los Emigrantes

Bela Dhrimo, Greqi

Ndihem shume prane mendimeve te kesaj vajze sarandiote, dhe jam shume e irrituar nga komentet egoiste, shume here tejet provinciale dhe keqdashese, sidomos te bashkeqytetareve

Read More »
Uncategorized

Vergulla Skevi, Tirane

Po behen 2 vjet e gjysem qe ndodhem ne kryeqytetin e Zotit qe une besoj, te Shqiperisë sime. Diten e Merkure, 17 Prill 1996, mora

Read More »
Los Emigrantes

Mimosa Manxhari, Tirane

Me sa mençuri dhe vertetesi! Ju uroj begati te shtuar e po ashtu jam shpreseplote qe do sillni eksperiencat dhe frymen e punes ne kete

Read More »
Los Emigrantes

Lindita Elmazi

Nje analize pershkrim me se real i jetes. SUKSESE KUSH KTHEHET! Do te vije nje dite qe keta delikuente qe e sollen ne kete gjendje

Read More »
Los Emigrantes

Mirela Petalli

Pershkrimi yt eshte vertetesisht i dhimshem. Edhe pse une besoj se mund te ndertohet nje jete ne emigracion dhe nuk mendoj te kthehem, te pergezoj

Read More »

Media Inquiries