Los Emigrantes

Kthim tek Rrënjët

Tre dekada më parë, Polo Mihali, emigroi në Amerikë, duke lënë pas shtëpinë që e ngriti me duart e tij në Sarandën e dashur….

Read More »
Los Emigrantes

RTSH: 31 Minuta – Mars 2019

Mbi një milion shqiptarë kanë braktisur vendin në tre dekadat e fundit. Dëshira për t’u larguar vazhdon të jetë e madhe, edhe tani, sidomos tek

Read More »
Los Emigrantes

Doktor Dermani

  Po laj enët kur, befas, kuptoj se dora e djathtë s’më dhemb më. E rrotulloj kyçin si të ma dojë puna, por, për çudi,

Read More »
Uncategorized

Maria the Beggar

How old is she? Probably around 9, although her eyes tell me she might be older. I’m not sure if she’s the girl I’ve seen

Read More »
Uncategorized

Foto Çasti

Për një grimë m’u duk si reklamë e viteve ‘30, afishuar tek kioska – me borsalinë, veshur me sqimë, me një aparat të madh me

Read More »
Uncategorized

Përbindëshi

Nuk e kam kollaj të shkruaj sepse kam frikë që përbindëshi mund të më lexojë. Dhe pastaj do ta vrasë. Si ai i para dy

Read More »
Uncategorized

Whistle (translation)

(Agim Xhafka’s original in Albanian below.) Just received a text message from Calja: “Fishkëllima (whistle) died.” My wife read it on the fly and was

Read More »
Uncategorized

Pema (Shqipërim)

Them se kurrë s’do më zënë sytëNjë vjershë me hiret e një peme;Pemës që thith me gojën e uriturGjirin e ëmbël të tokës, gurgullitës. Pemës

Read More »
Los Emigrantes

Lulja e Lumës

U njoha fare rastësisht me Lulen dhe vajzën e saj, Geraldinën, kur u ndodhën në Sarandë. Sa dëgjova që janë prej Kukësi, i bëra veshët

Read More »
Los Emigrantes

Babushi

Ky vogëlushi sot mbush 88 vjeç. Dita e tij në New Jersey filloi me mesazhe urimi, në sfondin e këngëve labe e serenatave te Eli

Read More »
Los Emigrantes

Gëzuar Pashkët!

Në festën e Pashkëve kujtojmë të dashurit tanë.Përpara se të lija emigracionin, vendosa të shkoja në Ellis Island të New York-ut, për të kërkuar gjurmët

Read More »
Los Emigrantes

Misteri mavi

S’i shpëtoj dot, e kam përballë tek rri në divan e përpiqem të shkruaj. Është horizonti i parë që njoha në këtë botë, ulur mbi

Read More »
Los Emigrantes

E shtunë Koronare

“Qumësht lope apo dhie?” Ja, ç’të na thotë Bilali i qumështit. I bie ziles sa kalon shtata, se e di që është çuar që me

Read More »
Los Emigrantes

Bagëti, Bujqësi & Bujari

I isha lutur Bashkimit, mikut të babit, të më merrte me vete kur dilte fshatrave me bagëti. “Ja tek e ke Vangjelin, kur të duash

Read More »
Los Emigrantes

Mësues Bakiu

19 mars 2020 Një nga kënaqësitë e veçanta në Sarandë është takimi me mësuesin tim. Sa herë i afrohem dhe i them emrin, sytë i

Read More »
Los Emigrantes

Diell e qiell

Dielli kish pushtuar të dielën dhe po më grishte jashtë. Fytyrëzbehtë e kokërënduar nga gripi që ma gozhdoi javën në shtrat, u përpoqa të gjej

Read More »
Los Emigrantes

Hatëri

U nisa për Gjirokastër me makinë të rastit. Rrugës, të zotët e veturës qanin hallet me kolegun që e morën tek ura e Gajdarit. Gruaja

Read More »
Los Emigrantes

Qilizmë e Liqere

Po ngrohen në diell ndërsa presin përgjigjet e analizave. Plaku duket levend por ankohet se i vjen vendi rrotull. Plaka, sa një dorë, i rri

Read More »
Los Emigrantes

Dy njerëz të një qyteti

Richard po mbush muajin ne Sarandë dhe vjen nga Washington DC. Nesër hyn në apartamentin e ri ku do banojë për një vit, përpara se

Read More »
Los Emigrantes

Kukurec

Atë pasdite korriku, ndërsa po shkoja për intervistë në Washington Township, isha gjithë pishmanllëk. Njoftimi në gazetë kërkonte mësuese shkencash për një gjimnaz privat. Kisha

Read More »
Los Emigrantes

Leqe e Hendeqe

Ndërkohë që ti bie përmbys mbi gazeta, shkruan e dërgon rezumera me shpresën se dikujt do t’i bjerë në dorë a në sy, ha drekën

Read More »
Los Emigrantes

Bota me rrota

Kujt ia merrte mendja se do të gjeja adashen time në fund të botës? Na u puq ylli që ditën e parë. Neta, një bjonde

Read More »
Los Emigrantes

Të përpjeta e tatëpjeta

Punën e parë e humba – për fajin tim. Atë mëngjes shtatori po bëhesha gati të shkoja në veri të New York-ut, ku kompania që

Read More »
Los Emigrantes

Babushkat e Çernobilit (Shqipërim)

30 vjet pas katastrofës bërthamore të Çernobilit, rreth 100 plaka vazhdojnë të jetojnë në tokën e stërgjyshërve, brenda zonës radioaktive. Janë kontigjenti i fundit i

Read More »
Los Emigrantes

Andej, këndej…

Sa herë jam për rrugë, marr taksist Xhelalin – shkodrançja e tij e ngrohtë ma heq stresin si me magji. Kam qejf të muhabetisem, po

Read More »
Los Emigrantes

Zhaklina Rira, Tirane

Fjalë kaq të vërteta! Po të kisha nisur të nënvizoja, do e nënvizoja të gjithën. Kam qeshur shumë me terapisten komshije, ku në vendet e

Read More »
Los Emigrantes

Bela Dhrimo, Greqi

Ndihem shume prane mendimeve te kesaj vajze sarandiote, dhe jam shume e irrituar nga komentet egoiste, shume here tejet provinciale dhe keqdashese, sidomos te bashkeqytetareve

Read More »
Uncategorized

Vergulla Skevi, Tirane

Po behen 2 vjet e gjysem qe ndodhem ne kryeqytetin e Zotit qe une besoj, te Shqiperisë sime. Diten e Merkure, 17 Prill 1996, mora

Read More »
Los Emigrantes

Mimosa Manxhari, Tirane

Me sa mençuri dhe vertetesi! Ju uroj begati te shtuar e po ashtu jam shpreseplote qe do sillni eksperiencat dhe frymen e punes ne kete

Read More »
Los Emigrantes

Lindita Elmazi

Nje analize pershkrim me se real i jetes. SUKSESE KUSH KTHEHET! Do te vije nje dite qe keta delikuente qe e sollen ne kete gjendje

Read More »
Los Emigrantes

Mirela Petalli

Pershkrimi yt eshte vertetesisht i dhimshem. Edhe pse une besoj se mund te ndertohet nje jete ne emigracion dhe nuk mendoj te kthehem, te pergezoj

Read More »
Los Emigrantes

Anisa Markarian, France

NË ARENËN E MËRGIMIT Nganjëherë, i bëj vetes ca pyetje-gjëegjëza. Drejtpërdrejt, pa asnjë njoftim paraprak. Pa humbur kohë për t‘i kërkuar leje (as edhe për

Read More »
Los Emigrantes

Gjenovefa Nesha, Vlora

Neta te pershendes e uroj mireseardhjen! Gjeta veten ne kete shkrim kaq te bukur. “Rrenjet dhe Shpirti” – nuk mund te gjendej titull me i

Read More »
Los Emigrantes

Elton Leka

Si ke duruar 20 vjet? Nje nga ata qe eshte ndjere si ty jam une…por mua me zgjati 1 vit.

Read More »
Los Emigrantes

Genti Rrugia, Tirane

Fantastike! Diku m’i ke kopjuar mendimet mua ti… Nuk ka mundesi. Diku do ta kem pire nje kafe me kete zonje qe m’i ka kopjuar

Read More »
Los Emigrantes

Fatmir Sulo

E kuptoj shume mire ndjesine tende. Une jam nje nga te rikthyerit dhe nuk jam bere pishman asnje dite, pikerisht per keto aresye qe ke

Read More »
Los Emigrantes

Mimoza Saraci Sallata

Te falenderoj per realitetin e shkruar. Une jam nje nga ato qe u ktheva nga emigrimi i shkurter, me dokumenta te rregullta, por per 7

Read More »
Los Emigrantes

Nina Mosi Ashta, Itali

Po te komplimentoj Neta per intervisten e bukur qe na ofrove, ku pervec temes kaq te gjere te emigracionit, shpalose nivelin e larte shkollor, kultural

Read More »
Los Emigrantes

Gjergj Nano

Shkrimi pershkruan me thjeshtesi e mjeshteri gjendjen shpirterore te shumices se emigranteve shqiptare, por per te mberitur tek “lumturia”, ka nje pengese te madhe: shoqeria

Read More »
Los Emigrantes

Landi Tirona

Shkrimin tuaj e lexova dhe sinqerisht ishte nje dicka qe kam shume vite qe dua ta shpreh, por s’kam gjetur fjalet e duhura. Ju uroj

Read More »
Los Emigrantes

Enkeleida Kadiu Micela

Sa e bukur dhe e vertete! Une jam nje nga ata qe ndihen si ju, dhe per koincidence, dhe une kam nje vit e gjysem

Read More »
Los Emigrantes

Shpetim Kocibelli, Tirane

Përshkrim real, uroj që vërtet të gjeni lumturinë familjarisht në Shqipëri, por më beso, pas 12 vjetësh që jam larguar nga USA, jam bindur që

Read More »
Los Emigrantes

Rezart Gashi

…Sapo lexova artikullin tuaj, dhe ta them të drejten cdo fjalë e juaja është e vërtetë, atë e përjetoj cdo ditë, jetoj aty ku shpirti

Read More »
Los Emigrantes

Spi shpk Albania, Tirana

Jam Jonida Tahiri dhe sapo kam lexuar shkrimin tend. Te kerkoj te mos ikesh nga vendi yne. Kemi nevoje per nje mendje te kthjellet si

Read More »
Los Emigrantes

Alexandra Voko, Greqi

Nje shkrim qe te ben te mendosh dhe t’i shikosh gjerat me kendveshtrim tjeter. Te gjithe ne emigration perjetojme ato qe ti i pershkruan si

Read More »
Los Emigrantes

Ilir Peposhi, Tirana

I ketij mendimi isha une para 12 viteve, kur me deshiren me te mire u ktheva ne Shqiperi, pas 16 vitesh ne Gjermani. Nga 2006-a

Read More »
Los Emigrantes

Ard Ed, Pogradec

…cfare e ben te lumtur shqiptarin dhe ne kohet me te veshtira: familjariteti, miqesia, shoqeria, kenaqesia kur mblidheshin bashke dhe harronim cdo hall, e lumturoheshin

Read More »
Los Emigrantes

Sami Kaziu, Elbasan

Çfare te them Aneta! Nese ne krye te puneve ne kete vend, do te kishim njerez “pronare” te ketij mentaliteti, them me bindje qe sot

Read More »
Los Emigrantes

Raimonda Kovaci, Itali

I paska buruar nga shpirti!!! Emigracioni eshte plage….eshte shkaterrim, shperberje, ndarje, dhimbje dhe depresion…nuk i eshte kenduar ndonjehere me gezim…vetem vargje me lot ka patur

Read More »
Los Emigrantes

Zana Res, Boston, (USA)

Neta, me pelqeu qe ndave ndjenjen tende me te gjithe ne, por asgje ne jete nuk fitohet pa cmim. Amerika eshte nje shtet kapitalist, ku

Read More »
Los Emigrantes

Dee Allamani, Australi

…Per te kuptuar se cfare e mban mbrapa kete vend, mjafton te lexosh ca komente. Shkrimi eshte krejtesisht i paanshem dhe zonja shpreh nje eksperience

Read More »
Los Emigrantes

Pokahonta Mamba

Kaq e vertete, per cdo njeri qe s’i ka humbur njerezorja… Emigrimi mund te tejkalohet pa trauma shpirterore nese je 15-20 vjec, ke kohe te

Read More »
Los Emigrantes

Zeni Dermishi, Kosove

Cdo shqiptare emigron nga halli! Eshte e sigurte qe kurre nuk ndjehesh si ne vendin tend ! Sado te punosh, te kesh, te shetisesh, nuk

Read More »
Los Emigrantes

Klodiana Taci, Tirane

S’ka si vendi yne! Me i bukuri ne bote, nga pikepamja e klimes, nga dashuria e te afermeve… Shikon Toke… Mal… Det… Dashuri prinderore… qe

Read More »
Los Emigrantes

Rudi Erebara, Tirane

Hë, të morën me dru se të pëlqen Shqipëria? Kur erdha unë këtu në 2002-in, pas 7 vjetësh në USA, nuk kishte drita 18 orë,

Read More »
Los Emigrantes

Zhaneta Xhamaj, Itali

Realiteti i mërgimit… na iku jeta vetëm duke u skllavëruar për t’u bërë sa më mirë ekonomikisht, dhe e mira nuk paska të mbaruar. 15

Read More »
Los Emigrantes

Froso Izeti, Greqi

Sa e vertete, jetojme per te punuar dhe me kap ngasherimi. Sa keq qe ne emigrantet nuk kemi atdhe: te huaj ne vendin ku punojme,

Read More »
Los Emigrantes

Llambrini Kona, Tirane

C’i do sociologet! Kjo ia kalon cdo analize sociologjike! Jam ketu brenda dhe nuk kam dale, pikerisht se kam menduar te tera ato fatura te

Read More »
Los Emigrantes

Edlira Dule, Australi

Emigracioni ne nje vend te zhvilluar na ka bere me te pjekur, me flexible, pa paragjykime, dime te falim, dhe te jemi me modeste, te

Read More »
Los Emigrantes

Thanas Budri, Maine (USA)

Në Maine ku jetoj, një nga pjesëtarët e komunitetit, vërtet i sukseshëm që ka hapur plot 21 piceri, na thoshte gjithmonë: “shikoni çmimin e lajthive,

Read More »
Los Emigrantes

Arian Cavo, San Diego (USA)

Që kur linda, mamaja më çonte çdo verë në Sarandë, prej nga kemi origjinën. Pavarësisht rrugës së gjatë me tren e me autobuz, sa dilja

Read More »
Los Emigrantes

Albana Olsi Baze, France

Keto jane fjale te ndjera, nga ata qe shohin pertej te keqes qe ka kamufluar jeten e shqiptareve…Une e njoh Aneten, jo tani, 27 vite

Read More »
Los Emigrantes

Agron Mithat Hoxha, Greqi

Duhet pak ndjeshmëri dhe pak kulturë qytetare për të vlerësuar sa real është shkrimi “Rrënjët dhe Shpirti.”Edhe këtu në Greqi ka shumë të “lumtur” me

Read More »
Los Emigrantes

Aleko Jaupi, Tirane

Dikush mund te mos kuptoj se cfare eshte reale. por njeriu i jep te drejte asaj qe ai perjeton. Dikush shprehet me fisnikeri ne fjalet

Read More »
Los Emigrantes

Antonis Siomos, Greqi

Neta, jemi brezi qe po kalojme 30 vjet larg endrrave, detit dhe njerezve tane. E drejte, u futem ne vorbullen e nje jete me te

Read More »
Los Emigrantes

Linda Kalemi, Turqi

…sakte e the GURI RANDE NE TOKEN E VET. Po i bie shkurt… e leme menjane USA. Edhe une 29 vite ne Stamboll, me profesionin

Read More »
Los Emigrantes

Merita Zaloshnja, Tirane

Neta, te kuptoj dhe te ndjej shume mire per cfare ke shkruar. Kam jetuar dhe une per disa vjet ne Washington dhe jam kthyer ne

Read More »
Los Emigrantes

Gligor Sheshi, Sarande

Kjo tragjedi emigrimi e ketij vendi o Neta, eshte si ajo bomba qe pellcet sot, e pasojat t’i jep shume vite pas. Nuk do te

Read More »
Los Emigrantes

Xhovalin Delia, Itali

Bukur! E lexova me endje, sikur isha ne ballo me ju, perpara Jonit blu, bluuuuuuu. Faleminderit per rrefimin e bukur e per kafene virtuale, konsumuar

Read More »
Los Emigrantes

Enkela Yfandi, Greqi

Kjo eshte e verteta e hidhur e brezit tone. Ke hedhur ne leter mendimin, jeten dhe shpresen e te gjitheve qe iken dhe lane qytetin.

Read More »
Los Emigrantes

Fatos Kalajxhiu

Shkrim i sinqertë e plot pasion. Kështu ndihemi të gjithë, të përmalluar e pa ngrohtësinë e gjithçkaje që të ofron vendi yt…por kur “pa dashur”

Read More »
Los Emigrantes

Kela Veshi, Maryland (USA)

… shkrimi me preku shume, gjej shume veten ne te dhe te uroj ta kesh shpirtin plot. Kenaqem shume kur shikoj fotot e bregdetit qe

Read More »
Los Emigrantes

Monika Spahivogli, Tirane

Shpresoj te lexoj me shume mesazhe te ketilla. Kemi nevoje te mbledhim mendjen e t’i shtrohemi punes ne vend te rrime me syte nga qielli(qeverite).

Read More »
Los Emigrantes

Xhanan Mejdiu, Greqi

Shkrim shumë prekës. Një realitet i hidhur. Duke lexuar, në mendje kalonin gjithë hallet dhe vuajtjet e mia. Dhe hallet e shqiptarëve ndryshojnë me milimetra

Read More »
Los Emigrantes

Sevim Arbana, Tirane

…Nuk i heq asnje presje kesaj persiatjeje qe ti me ndjenje dhe vertetesi ke sjelle. Asgje s’eshte e perkryer ne kete bote, po shprehja “home,

Read More »
Los Emigrantes

Marjeta Gjika, Belgjike

… eshte shume e vertete, keshtu ndihem edhe une. Vendi ku u lindem dhe u rritem me mungon, jam shume e lumtur kur nisem per

Read More »
Los Emigrantes

Kristofor Gjika, Greqi

… kur vij në Sarandë nuk më duket rruga, dhe sado që lodhem shumë me punët e ndryshme në shtëpi, prapë nuk e ndjej. Kur

Read More »
Los Emigrantes

Ani Kromidha, Maryland

…. I wouldn’t change even a comma of what you wrote. Those few who try to shame you are among those who didn’t take the

Read More »
Los Emigrantes

Dbl Egle, Washington D.C.

….Një këshillë falas që mund të shërojë shumë plagë që po marrin shumë jetë emigrantësh, nën joshjen e largimit për një jetë më të mirë. Nuk

Read More »
Los Emigrantes

Ermioni Vasili, Greqi

Nuk kam fjalë të shumta për të shkruar, jam bllokuar. Sapo e lexova, jam e përlotur – kam 30 vjet në Greqi, por si vendi

Read More »
Los Emigrantes

Niko Muco, New Jersey (USA)

Të lumtë pena, Neta! Ke prekur një “nerv të zhveshur”, ndaj ka patur kaq reagime shkrimi yt – trazon shpirtrat si të atyre që kanë

Read More »
Los Emigrantes

Juventila Nela, Gjermani

Aneta e dashur, të falenderoj pafund për copëzat e jetës të thërrmuar të gjithësecilit emigrant, që i shpreh aq bukur e aq fort, e transmeton

Read More »
Los Emigrantes

Josif Papagjoni, Tirane

Shkrimi “Rrënjët dhe Shpirti” më habiti për nga sinqeriteti, mendjemprehtësia dhe këndi i vështrimit. Dhe thelbi: SHPIRTI. Ngrehina e shpirtit është më e rëndësishmja, aty

Read More »
Los Emigrantes

Leke Preci, Texas (USA)

Sikur të ngrihesha çdo ditë në vendin tim në orën 4:30 am, dhe të vrapoja për në pune si i tërbuar për një orë e

Read More »
Los Emigrantes

Udhëtim në Krujë

Autobuzi për Krujë donte dhe 15 minuta të nisej. Shoferi, një djalë i ri, e kishte mendjen tek udhëtarët e paktë që afroheshin në parkim,

Read More »
Los Emigrantes

J. N., Gjermani

Përshëndetje, e dashur Aneta. Lexova shkrimin tënd (Rrënjët dhe Shpirti) tani dhe qava nga dhimbja, se çdo fjalë e shkruar ishte sikur të kisha hapur

Read More »
Los Emigrantes

Rrënjët dhe Shpirti

Pas 20 vjet emigrimi, diç kam mësuar për dhimbjet e shpirtit nga vetmia dhe çrrënjosja. Shqiptarët ëndërrojnë Amerikën pa ditur çmimin emocional, shëndetsor, familjar, profesional

Read More »

Media Inquiries