Neta

Pesë simbolikat e dorashkave të vjetra të Bernie Sanders (Shqipërim)

Pesë simbolikat e dorashkave të vjetra të Bernie Sanders (Shqipërim)

1. Dorashkat, si gjykim i rezervuar Mediat këto ditë kanë rënë përmbys mbi dorashkat e Bernie Sanders: jo vetem se ishin punuar me dorë në një kohë që botën e ka mbytur manifaktura, jo vetëm se ishin krejt të rëndomta, por dhe sepse i treguan botës që Bernie s’e pat vrarë hiç mendjen kur vendosi […]

Whistle (translation)

Whistle (translation)

(Agim Xhafka’s original in Albanian below.)Just received a text message from Calja: “Fishkëllima (whistle) died.” My wife read it on the fly and was stupefied, but didn’t ask questions. It occurred to me that she might have thought it’s an alias for a woman, so I rushed to explain: Fishkëllima is not a person’s name, […]

Holokausti më grabiti rininë. Korona po më grabit vitet që më kanë mbetur. (Shqipërim)

Holokausti më grabiti rininë. Korona po më grabit vitet që më kanë mbetur. (Shqipërim)

Holokausti më grabiti rininë. Korona po më grabit vitet që më kanë mbetur. Origjinali në anglisht nga Toby Levy – 3 janar 2021 Këto kohë jam mërzitur ca. Shpëtimin e gjej tek shëtitorja që e kam dy blloqe larg. Po të dua, mund të shkoj në Coney Island më këmbë, vetëm. Kam miq këtu. Luanim […]

Pema (Shqipërim)

Pema (Shqipërim)

Them se kurrë s’do më zënë sytëNjë vjershë me hiret e një peme;Pemës që thith me gojën e uriturGjirin e ëmbël të tokës, gurgullitës. Pemës që tërë ditën vështron ZotinE në lutje ngre krahët fletëmbuluar,Pemës që, për qejf, mban beharitçerdhe harabelash në flokët hijeshuar. Pemës me gjoksin shtruar me borë,Pemës që me shiun qafuar shkon […]

Sharks in town – Peshkaqenë në Sarandë

Sharks in town – Peshkaqenë në Sarandë

(versioni shqip në fund) A foreign couple (Robin Young and Russ Wieser) have launched a feverish campaign to tarnish my image because of a post I authored on the “Expats in Albania” page yesterday about the financial abuse and ugly behavior that they have perpetrated on a lovely Albanian family from whom they were renting. […]

Lulja e Lumës

Lulja e Lumës

U njoha fare rastësisht me Lulen dhe vajzën e saj, Geraldinën, kur u ndodhën në Sarandë. Sa dëgjova që janë prej Kukësi, i bëra veshët pipëz, se me kuksianët më është puqur ylli qysh në fakultet. Në të shtatëdhjetat, Lulja është një grua e bukur, shtatselvi, sytë kaltëroshë e flokët gërshet ari, si të ketë […]

Babushi

Babushi

Ky vogëlushi sot mbush 88 vjeç. Dita e tij në New Jersey filloi me mesazhe urimi, në sfondin e këngëve labe e serenatave te Eli Farës. Meraku që e bren është nëse korona do ta lejojë të bëjë udhëtimin e përvitshëm në Sarandë, që të shijojë edhe një herë shtëpinë e ngritur në shkëmb me […]

Gëzuar Pashkët!

Gëzuar Pashkët!

Në festën e Pashkëve kujtojmë të dashurit tanë.Përpara se të lija emigracionin, vendosa të shkoja në Ellis Island të New York-ut, për të kërkuar gjurmët e paraardhësve tanë. Udhëtoja me shoqen time të Institutit, Ninën, që e takova me shumë mall në New York, pas 20 vjetësh. Në muzeun e emigrantëve, punonjësja e re qe […]

Misteri mavi

Misteri mavi

S’i shpëtoj dot, e kam përballë tek rri në divan e përpiqem të shkruaj. Është horizonti i parë që njoha në këtë botë, ulur mbi stol, në verandën e shtëpisë. “Erdhi pampori, erdhi pampori!” Nëna linte mënjanë tantellën dhe ia ngulte sytë binasë së bardhë, që rrëshqiste në punë të vet, përgjatë brigjeve mavi. Një  […]

E shtunë Koronare

E shtunë Koronare

“Qumësht lope apo dhie?” Ja, ç’të na thotë Bilali i qumështit. I bie ziles sa kalon shtata, se e di që është çuar që me kokoshin e parë. “Nuk vij dot, s’ka makina,” më thotë i mërzitur. Është dita e fundit që lejohet të dal – sa të terezit mëngjezin, do t’i ngjitem malit për […]