Dee Allamani, Australi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

…Per te kuptuar se cfare e mban mbrapa kete vend, mjafton te lexosh ca komente. Shkrimi eshte krejtesisht i paanshem dhe zonja shpreh nje eksperience personale, nderkohe qe keta acarohen, shajne dhe nuk e kuptojne se te kthehesh ne vendin tend e te jesh prane njerezve te tu, nuk do te thote qe ke deshtuar jashte, apo qe peshtyn ate vend ku ke kaluar aq shume vite.

…se pari, nese ti (filane) nuk gjen ne Shqiperi asnje njeri qe te do apo te respekton, une fatkeqisht nuk te ndihmoj dot. Se dyti, nese ti nuk je ne gjendje te shkruash shqip sic duhet (dhe kam shume dyshime sesi ti mund te shkruash nje gjuhe tjeter), jam kurioz te di se cfare te ardhme pret ti ne Shqiperi? ShqipĆ«ria nuk eshte perfekte dhe ka shume rruge per te bere, por asnje vend nuk eshte i tille. Autorja e shkrimit flet per vakumin shpirteror qe emigrimi shpesh mbart, por disa njerez e kane fatin ta kene vakumin perpara se te pregatisin valixhet…