Albana Olsi Baze, France

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Keto jane fjale te ndjera, nga ata qe shohin pertej te keqes qe ka kamufluar jeten e shqiptareve…Une e njoh Aneten, jo tani, 27 vite me pare…Ndryshe nga ajo, une u ktheva, e provova dhe ja ku jam, serish jashte, dhe pse gjithmone kam thene “perkohesisht.” Ajo qe percjell Aneta eshte mesazh shprese, nje thirrje per te mos e lene vendin ne duart e atyre qe na vjedhin cdo dite. A do t’i leme, apo do ngrihemi t’i shkundim?! A do ankohemi gjithe diten, apo do ndezim nje drite? A do cohemi per keto grate e vajzat qe po perdhunohen dhe vriten cdo dite, apo do rrijme ne facebook? Pastaj cdokush nga ne ka rrugetimin dhe thirrjet e tij, sherbeses ndaj familjes dhe shoqerise. Ne mund te jemi gjithmone duke i sherbyer kauzes brenda dhe jashte vendit….E di mire sa i veshtire eshte kthimi….. E kam provuar disa here, ne 2000, ne 2006, ne 2013…dhe serish e ikur jam. Por cdokush nga ne mbush librin e tij te migrimit. Kapitujt ndryshojne, etapat nuk jane te njejta, prioritetet gjithashtu. Zoti i bekofte bashkekombasit kudo jane!