Panajota Kajo Gjoliku, Boston (USA)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

…kafshate qe s’kaperdihet asht or vlla kurbeti….e transformova une…ndersa ne fshatin e prinderve te mi kendohej nje kenge e vjeter: ” mi me stelnis mana stin ameriqi jati tha marazoso qe tha pethano eqi….” kurbeti i sotem i kesaj toke te ” bekuar” eshte nje internim modern ku dita iken pa e kuptuar, se iken me nate dhe kthehesh ne shpi me nate, kur do te flasesh me dike por nuk te tringellin telefoni, kur do te pershendetesh nga gjitonet ne gjuhen e nenes por fatkeqesisht te pret tek dera macja memece, kur do te dalesh nje xhiro anes detit te heqesh stresin por s’ke takat nga lodhja dhe stresi i punes, kur mbasi kenaqesh nga nje gjelle e shijshme kerkon kenaqesine shpirterore por nuk e gjen….ikin prinderit pa i percjelle vellezeria e tyre dhe ngelen ne token e huaj ku nuk do t’i trete dheu kurre….vendi jone eshte i bekuar por pa keta politikanet, oligarket e pangopur te cilet duhen crrenjosur nga themelet dhe te zevendesohen me njerez te pakorruptuar….personalisht kam 23 vjet ne Amerike por jetoj ne dy vende ne te njejten kohe, vetem kur vij ne atdhe e ndjej qe kam nje pozicion ne hapesire….por nje dite do te kthehemi ne folene meme, dhe koha iken shume shpejt….m